Štúdium a práca v Austrálii

Posted on by Stuzko

Volám sa Radoslav. V Austrálii som strávil 7 mesiacov skvelého života. Pôvodne som chcel ísť do Austrálie len pracovať, ale pri zbieraní informácií som zistil, že pre nás Slovákov je takmer nemožné získať pracovné vízum do Austrálie. Ťažko ťa zamestnávateľ na diaľku zamestná, keď ťa ani nepozná.

 

 

Väčšina Slovákov tak ide do Austrálie na študentské víza, ku ktorým dostane aj pracovné povolenie. A tak som sa rozhodol ísť do Austrálie nielen pracovať, ale aj študovať. Nakoniec som urobil dobre, pretože moja angličtina nebola ani po vyštudovaní univerzity na Slovensku na dostatočnej úrovni a pri hľadaní  práce človek ťažko obstojí, keď neovláda aspoň jeden svetový jazyk na perfektnej úrovni. Pracovať som podľa podmienok začal až po začiatku štúdia. Predtým, než som začal pracovať, v agentúre G8M8 Great Mate mi cez internet pomohli vybaviť daňové číslo, tzv. TFN (Tax File Number), ktoré je zadarmo.

 

Na začiatku môjho pobytu v Sydney som mal obavy, či si vôbec prácu nájdem. V agentúre G8M8 však každému so všetkým pomôžu, po prílete poskytnú vyše hodinový úvodný seminár. Tam sa okrem iného preberá napr. ako si správne hľadať prácu, ako napísať životopis a pod.. Práce pre zahraničných študentov je v Austrálii dosť, len sa netreba báť a pustiť sa do hľadania s optimizmom a za pár dní už potešia peniažky na účte. Každý, kto chce prácu, tak si ju aj nájde. My Slováci sme v Austrálii známi ako pracovitý národ. Čo sa týka možností ako si zohnať prácu, ponuky su vyvesené na školách a najmä uvedené na austrálskych internetových portáloch a niekoľkokrát týždenne mi prichádzali ponuky prác od agentúry. Hlavne treba chodiť osobne a keď majú voľné pozície, môžu ťa hneď prijať. Tri týždne som pracoval v umyvárke áut, kde som mal plat 12 AUD/hodina a následne potom v hoteli, a tam to už bolo aj s víkendovými príplatkami cca 20 AUD/hodina, plus zdarma raňajky a obedy :)

 

Plat v Austrálii závisí od práce, ktorú vykonávaš. Väčina zahraničných študentov pracuje v reštauráciách, baroch, kaviarňach, upratovacích službách, hoteloch, ženy rady pracujú ako čašníčky, hostesky či aupair, chlapi ako barmani, čašníci, na stavbe. Je toho veľmi veľa, záleži na každom, čo mu vyhovuje. Priemerná mzda sa pohybuje v rozmedzí 12 – 25 AUD na hodinu. V reštauráciách dostávajú čašníci aj sprepitné, čiže „tipsy“. Výplata je vyplácaná po týždni, čo je super, pretože je zabezpečený neustály príjem peňazí.

 

Študentsko-pracovné vízum povoľuje pracovať aj na živnosť v Austrálii (ABN Australian Business Number). Žiadosť o ABN je zdarma cez internet a trvá 20-30 minút. Jeden môj kamarát v Austrálii na živnosť pracoval a pochvaľoval si to, pretože bol platený podľa výkonu práce. A keďže bol šikovný, zarobil si viac ako normálny zamestnanec. Všetci študenti platia v Austrálii dane v závislosti od dĺžky víz a výšky príjmu. Do zárobku 18 200 AUD ročne sa neplatia žiadne dane.

 

Život v Austrálii, konkrétne v Sydney, je super. Študoval a býval som tam s ďalšími zahraničnými študentmi z celého sveta a kamarátstva pretrvávajú až dodnes. Naučil som sa veľmi dobre po anglicky, dostal som o tom platné certifikáty, vrátili sa mi vynaložené  náklady, zarobil som aj niečo naviac. Okrem toho som precestoval východné pobrežie Austrálie, spoznal jedinečné prírodné krásy krajiny (napr. najväčší piesočný ostrov na svete Fraser Island, Veľký koralový útes, Operu v Sydney), hladkal som koalu aj kenguru a v neposlednom rade som sa polroka vyvaľoval na pláži a plával v mori. Na Slovensku si človek šetrí celý rok, aby mohol byť 7-12 dní pri mori, v Sydney som si mohol k moru odskočiť kedykoľvek :)

 

Celý pobyt v Austrálii, vrátane vybavenia školy, víz, letenky, ubytovania a veľa iných služieb na pobočke na Slovensku aj v Austrálii (uvítací informačný seminár, zaistenie daňového čísla, pomoc so životopisom a hľadaním práce, vrátenie daní a pod.) už dlhé roky poskytuje agentúra G8M8 Great Mate, s ktorou boli aj stovky iných študentov spokojní, možem len doporučiť. Na webstránkach www.g8m8.sk sú aj autentické videá zástupcov škôl a študentov.

 

Tak na čo ešte čakáš, zbal si kufre a hurá do Austrálie! Veď čože je pol roka či rok v živote človeka, aby si nemohol vyskúšať život v Austrálii? Rozhodne to stojí za to!! Pre mňa bol celý pobyt v Austrálii rozhodne nezabudnuteľná a úžasná skúsenosť na ktorú nikdy nezabudnem :)

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.

Comments are closed.


Facebook

Unicorn College Vysoka Skola


Navigácia v povolaní